Vishay Dale IMC1210BN18NM
Part No.:
IMC1210BN18NM
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN18NM.pdf
Description:
FIXED IND 18NH 624MA 180MOHM SMD
Comments
IMC1210BN18NM Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMC-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
624 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)