Vishay Dale IMC1210BN330J
Part No.:
IMC1210BN330J
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN330J.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 112MA 6 OHM SMD
Comments
IMC1210BN330J Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
112 mA
DC Resistance (DCR):
6Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)