Vishay Dale IMC1210BN390J
Part No.:
IMC1210BN390J
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN390J.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 104MA 7 OHM SMD
Comments
IMC1210BN390J Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
104 mA
DC Resistance (DCR):
7Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)