Vishay Dale IMC1210BN5R6J
Part No.:
IMC1210BN5R6J
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN5R6J.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 217MA 1.6OHM SMD
Comments
IMC1210BN5R6J Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
217 mA
DC Resistance (DCR):
1.6Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)