Vishay Dale IMC1210BN6R8J
Part No.:
IMC1210BN6R8J
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN6R8J.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 204MA 1.8OHM SMD
Comments
IMC1210BN6R8J Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
204 mA
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)