Vishay Dale IMC1210BNR12M
Part No.:
IMC1210BNR12M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BNR12M.pdf
Description:
FIXED IND 120NH 584MA 220MOHM SM
Comments
IMC1210BNR12M Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
584 mA
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
500MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)