Vishay Dale IMC1210EB22NK
Part No.:
IMC1210EB22NK
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210EB22NK.pdf
Description:
FIXED IND 22NH 592MA 200MOHM SMD
Comments
IMC1210EB22NK Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
22 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
592 mA
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)