Vishay Dale IMC1210ER121K
Part No.:
IMC1210ER121K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210ER121K.pdf
Description:
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD
Comments
IMC1210ER121K Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
70 mA
DC Resistance (DCR):
11Ohm Max
Q @ Freq:
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)