Vishay Dale IMC1210SY181K
Part No.:
IMC1210SY181K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210SY181K.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD
Comments
IMC1210SY181K Specifications
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
60 mA
DC Resistance (DCR):
17Ohm Max
Q @ Freq:
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)