Vishay Dale IMC1812BN100K
Part No.:
IMC1812BN100K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1812BN100K.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD
Comments
IMC1812BN100K Specifications
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
250 mA
DC Resistance (DCR):
1.6Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)