Vishay Dale IMC1812BN3R3K
Part No.:
IMC1812BN3R3K
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1812BN3R3K.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 355MA 800MOHM SM
Comments
IMC1812BN3R3K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMC-1812
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
355 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
800mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)