Vishay Dale IMC1812EB2R2J
Part No.:
IMC1812EB2R2J
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1812EB2R2J.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 380MA 700MOHM SM
Comments
IMC1812EB2R2J Specifications
Packaging:
Bulk
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
380 mA
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)