Vishay Dale IMC1812EB3R9K
Part No.:
IMC1812EB3R9K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1812EB3R9K.pdf
Description:
FIXED IND 3.9UH 330MA 900MOHM SM
Comments
IMC1812EB3R9K Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
330 mA
DC Resistance (DCR):
900mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)