Vishay Dale IMC1812RV102K
Part No.:
IMC1812RV102K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1812RV102K.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD
Comments
IMC1812RV102K Specifications
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
30 mA
DC Resistance (DCR):
40Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
2.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)