Vishay Dale IMC1812RV271K
Part No.:
IMC1812RV271K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1812RV271K.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD
Comments
IMC1812RV271K Specifications
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
92 mA
DC Resistance (DCR):
12Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)