Infineon Technologies IR21014S
Part No.:
IR21014S
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Gate Drivers
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIR21014S.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 14SOIC
Comments
IR21014S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Half-Bridge
Channel Type:
Independent
Number of Drivers:
2
Gate Type:
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:
0.8V, 3V
Current - Peak Output (Source, Sink):
210mA, 360mA
Input Type:
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
600 V
Rise / Fall Time (Typ):
100ns, 50ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)