Infineon Technologies IRS2007MTRPBFXUMA1
Part No.:
IRS2007MTRPBFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Gate Drivers
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIRS2007MTRPBFXUMA1.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 14MLPQ
Comments
IRS2007MTRPBFXUMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
14-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Half-Bridge
Channel Type:
Synchronous
Number of Drivers:
2
Gate Type:
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:
0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):
290mA, 600mA
Input Type:
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
200 V
Rise / Fall Time (Typ):
70ns, 30ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)