Vishay Dale ISC1210EB100K
Part No.:
ISC1210EB100K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1210EB100K.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 185MA 2 OHM SMD
Comments
ISC1210EB100K Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
185 mA
DC Resistance (DCR):
2Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)