Vishay Dale ISC1210EB2R7K
Part No.:
ISC1210EB2R7K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1210EB2R7K.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 290MA 1 OHM SMD
Comments
ISC1210EB2R7K Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
290 mA
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)