Vishay Dale ISC1210EB5R6K
Part No.:
ISC1210EB5R6K
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1210EB5R6K.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4OHM SMD
Comments
ISC1210EB5R6K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ISC-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)