Vishay Dale ISC1210EB8R2K
Part No.:
ISC1210EB8R2K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1210EB8R2K.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65OHM SM
Comments
ISC1210EB8R2K Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
195 mA
DC Resistance (DCR):
1.65Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)