Vishay Dale ISC1812BN100K
Part No.:
ISC1812BN100K
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1812BN100K.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 279MA 900MOHM SMD
Comments
ISC1812BN100K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ISC-1812
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
279 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
900mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)