Vishay Dale ISC1812BN8R2K
Part No.:
ISC1812BN8R2K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1812BN8R2K.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 292MA 820MOHM SM
Comments
ISC1812BN8R2K Specifications
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
292 mA
DC Resistance (DCR):
820mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)