Vishay Dale ISC1812EB2R2K
Part No.:
ISC1812EB2R2K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1812EB2R2K.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 390MA 460MOHM SM
Comments
ISC1812EB2R2K Specifications
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
390 mA
DC Resistance (DCR):
460mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)