Vishay Dale ISC1812EB6R8K
Part No.:
ISC1812EB6R8K
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISC1812EB6R8K.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 306MA 750MOHM SM
Comments
ISC1812EB6R8K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ISC-1812
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
306 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
750mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)