Renesas Electronics Corporation ISL28005FH50Z-T7
Part No.:
ISL28005FH50Z-T7
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Instrumentation, Op Amps, Buffer Amps
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDISL28005FH50Z-T7.pdf
Description:
IC CURR SENSE 1 CIRCUIT SOT23-5
Comments
ISL28005FH50Z-T7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Amplifier Type:
Current Sense
Number of Circuits:
1
Output Type:
Slew Rate:
0.67V/µs
Gain Bandwidth Product:
-3db Bandwidth:
160 kHz
Current - Input Bias:
4.7 µA
Voltage - Input Offset:
1.2 mV
Current - Supply:
50µA
Current - Output / Channel:
8.7 mA
Voltage - Supply Span (Min):
2.7 V
Voltage - Supply Span (Max):
28 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C