Eaton - Bussmann Electrical Division J60030-3S
Part No.:
J60030-3S
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDJ60030-3S.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Comments
J60030-3S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
J600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.813" Dia x 2.25" L (20.65mm x 57.15mm)
Current Rating (Amps):
30 A
For Use With/Related Products:
Class J Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V