Eaton - Bussmann Electrical Division JM60060-3CHR
Part No.:
JM60060-3CHR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDJM60060-3CHR.pdf
Description:
FUSE BLK, J 600V 60A 3P
Comments
JM60060-3CHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Fuse Size:
1.059" Dia x 2.380" L (26.90mm x 60.45mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class J Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V