TDK-Lambda JWS150-5/AGE
Part No.:
JWS150-5/AGE
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Comments
JWS150-5/AGE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
JWS (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 330 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
30 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 65°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.80" L x 3.62" W x 2.56" H (198.1mm x 91.9mm x 65.0mm)