ams-OSRAM USA INC. KP DELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-S
Part No.:
KP DELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-S
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDKP DELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-S.pdf
Description:
LED GREEN DIFFUSED SMD
Shipping
Inventory:484
Comments
KP DELPS1.FP-UGVI-34-Z555-10-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
TOPLED® E1608
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Green
Configuration:
Lens Color:
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
785mcd
Lens Style:
Oval with Flat Top
Lens Size:
1.23mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.9V
Current - Test:
10mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
1.40mm L x 0.80mm W