ams-OSRAM USA INC. LB P4SG-S2U1-35-45-20-S
Part No.:
LB P4SG-S2U1-35-45-20-S
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Flat Leads
Description:
LED BLUE CLEAR SMD
Comments
LB P4SG-S2U1-35-45-20-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
PointLED®
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Blue
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
392mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
1.90mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
470nm
Wavelength - Peak:
465nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
3.40mm L x 1.55mm W