Hatch Lighting LC12-0500P-120-B
Part No.:
LC12-0500P-120-B
Manufacturer:
Hatch Lighting
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLC12-0500P-120-B.pdf
Description:
12W, 500MA, 120V, PHASE DIM
Shipping
Inventory:295
Comments
LC12-0500P-120-B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Hatch Lighting
Series:
LC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
108VAC
Voltage - Input (Max):
132VAC
Voltage - Output:
12 ~ 24V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
12 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog, ELV, Triac
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
79%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.45" L x 1.36" W x 0.83" H (90.0mm x 34.5mm x 21.0mm)