XP Power LCL300PS13
Part No.:
LCL300PS13
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Description:
AC/DC CONVERTER 13.5V 297W
Comments
LCL300PS13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
XP Power
Series:
LCL (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
13.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
22 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
297W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.07" L x 4.33" W x 1.97" H (205.0mm x 110.0mm x 50.0mm)