Taiyo Yuden LCRNJ10145GL5R6NN
Part No.:
LCRNJ10145GL5R6NN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 5.6UH 4.45A 21.8 MOHM
Comments
LCRNJ10145GL5R6NN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCRN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.45 A
Current - Saturation (Isat):
5.85A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18.1mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.191" (4.85mm)