Taiyo Yuden LCRNJ10165GL150MN
Part No.:
LCRNJ10165GL150MN
Description:
FIXED IND 15UH 3.6A 33.6MOHM SMD
Comments
LCRNJ10165GL150MN Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.84 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
28mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)