Taiyo Yuden LCRNJ10165GL6R8NN
Part No.:
LCRNJ10165GL6R8NN
Description:
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM
Comments
LCRNJ10165GL6R8NN Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.22 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
14mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)