Taiyo Yuden LCRNJ12555GL152MN
Part No.:
LCRNJ12555GL152MN
Description:
FIXED IND 1.5MH 440MA 1.73OHM SM
Comments
LCRNJ12555GL152MN Specifications
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
440 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
DC Resistance (DCR):
1.73Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)