STMicroelectronics LD1117DT33CTR
Part No.:
LD1117DT33CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLD1117DT33CTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DPAK
Comments
LD1117DT33CTR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C