STMicroelectronics LD1117S33TR
Part No.:
LD1117S33TR
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLD1117S33TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA SOT223
Comments
LD1117S33TR Specifications
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C