EPtronics, Inc. LD20W-48-C0350-RD
Part No.:
LD20W-48-C0350-RD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLD20W-48-C0350-RD.pdf
Description:
24~48V@350mA, 0~10V Dim to 0%
Comments
LD20W-48-C0350-RD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD20W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
24 ~ 48V
Current - Output (Max):
350mA
Power (Watts):
16.8 W
Voltage - Isolation:
3750 kV
Dimming:
0-10V
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Efficiency:
83%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.76" L x 1.61" W x 0.98" H (95.5mm x 40.9mm x 24.9mm)