STMicroelectronics LD39200PU33R
Part No.:
LD39200PU33R
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLD39200PU33R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 2A 6DFN
Comments
LD39200PU33R Specifications
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
3 mA
PSRR:
70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)