STMicroelectronics LD3985M33R
Part No.:
LD3985M33R
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLD3985M33R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Comments
LD3985M33R Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
250 µA
PSRR:
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C