STMicroelectronics LDK715M33R
Part No.:
LDK715M33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLDK715M33R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 85MA SOT23-5
Comments
LDK715M33R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 85mA
Current - Output:
85mA
Current - Quiescent (Iq):
7 µA
Current - Supply (Max):
8.5 µA
PSRR:
57dB ~ 38dB (100kHz ~ 1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)