SL POWER / Advanced Energy LE150S24VN
Part No.:
LE150S24VN
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLE150S24VN.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 24V 6.25A
Comments
LE150S24VN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
LE150S-VN (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
6.25A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
93%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.90" L x 2.66" W x 1.57" H (226.0mm x 67.5mm x 40.0mm)