SL POWER / Advanced Energy LE300S48VN
Part No.:
LE300S48VN
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLE300S48VN.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 48V 6.25A
Comments
LE300S48VN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
LE300S-VN (300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
6.25A
Power (Watts):
300 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
94%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.88" L x 3.86" W x 1.75" H (251.0mm x 98.0mm x 44.5mm)