Thomas Research Products LED20W-40-C0350-LE
Part No.:
LED20W-40-C0350-LE
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLED20W-40-C0350-LE.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 20-40V 350MA
Comments
LED20W-40-C0350-LE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
LED-20W
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
20 ~ 40V
Current - Output (Max):
350mA
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Triac
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 4
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
86%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.74" L x 1.61" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)