Thomas Research Products LED25W-36-C0700-TE
Part No.:
LED25W-36-C0700-TE
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLED25W-36-C0700-TE.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 18-36V 700MA
Comments
LED25W-36-C0700-TE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
LED-25W TE/LE
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
18 ~ 36V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
25 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
ELV
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 4
Operating Temperature:
Efficiency:
84%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.15" L x 3.07" W x 0.99" H (80.0mm x 78.0mm x 25.2mm)