Thomas Research Products LED96W-024-C4000-LT
Part No.:
LED96W-024-C4000-LT
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLED96W-024-C4000-LT.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 14-24V 4A
Comments
LED96W-024-C4000-LT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
LED-96W-LT
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
14 ~ 24V
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
96 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
ELV, Triac
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 4
Operating Temperature:
Efficiency:
89%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
6.34" L x 2.40" W x 1.50" H (161.0mm x 61.0mm x 38.0mm)