Littelfuse Inc. LFG600201CDINR
Part No.:
LFG600201CDINR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLFG600201CDINR.pdf
Description:
FUSE BLOK CART 600V 20A DIN RAIL
Comments
LFG600201CDINR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Fuse Size:
0.394" Dia x 1.394" L (10mm x 35.41mm)
Current Rating (Amps):
20 A
For Use With/Related Products:
Class G Fuses, 13/32" x 1-13/32
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V