Littelfuse Inc. LFJ602001C
Part No.:
LFJ602001C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLFJ602001C.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 200A DIN
Comments
LFJ602001C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Fuse Size:
1.625" Dia x 5.75" L (41.28mm x 146.05mm)
Current Rating (Amps):
200 A
For Use With/Related Products:
Class J Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V